Bu İçeriği Paylaş
02 Eylül 2013 Pazartesi

İş güvenliği uzmanları kendi unvanlarını doğru kullanamıyorlar!

Yazar: 
Adnan AĞIR 

Yazar Hakkında: 
Dr. Adnan AĞIR Ph. D. adnanagir@gmail.com


 Nasıl mı? Zaten literatürümüze ilk kez 2004 yılında çıkarılan İş Güvenliği ile Görevli Mühendis veya Teknik Elemanların Görev, Yetki ve Sorumlulukları ile Çalışma Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik’le girdi iş güvenliği uzmanlığının adı.
 
Daha sonra Danıştay, Kanunda iş güvenliği uzmanı kelimesi geçmiyorken idare böyle bir unvanı ihdas edemez dedi ve önce yürütmeyi durdurdu ardından da düzenlemeyi iptal etti. Altı sene uykuya yattı iş güvenliği uzmanı unvanı meselesi.
 
Şimdi, yapılan bir araştırmanın sonucunu paylaşmak istiyorum.
 
İş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip 228 kişi ile Haziran 2013’te yüz yüze yapılan görüşmede, ankete cevap verenlerin % 64,8’i sahip oldukları belge nedeniyle unvanlarının iş sağlığı ve güvenliği uzmanı olduğu, % 10,2’sinin iş güvenlik uzmanı, % 25’i de iş güvenliği uzmanı olarak kendilerini konumlandırmışlardır. Bu araştırmadan da anlaşılacağı üzere iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanların sadece dörtte biri yani % 25’i kavramı doğru kullanmaktadır. Diğerleri yani % 75’i maalesef yanlış kavram kullanmaktadır.
 
İki hususu sorgulamak gerekir. İlki acaba eğitim kurumları yani eğiticiler 220 saat, toplamda 40 gün süreyle birlikte oldukları adaylara bu farkı anlatmıyorlar mı? Diğeri de eğitimi alan, sınavı geçen ve belgesini aldıktan sonra sahada fiilen işini yapan mühendis ve teknik elemanlar yeteri kadar okuyup da yasal unvanlarının ne olduğunu bilmiyorlar mı?
Her iki durumda da sonuç facia.
 
657 sayılı Devlet Memurları Kanununda nasıl geçiyor?
36. maddede “Mesleğe özel yarışma sınavına tabi tutulmak suretiyle alınan” İş Sağlığı ve Güvenlik Uzman Yardımcıları, şeklindedir. Yani Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğünde çalışan kariyer uzmanlığı kadrosudur bunun adı. İş güvenliği uzmanlığı ile uzaktan yakından ilgisi bulunmamaktadır. Özetle, devletin memuruna verdiği bir kadro unvanıdır.
 
6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununda nasıl geçiyor?
İş güvenliği uzmanı: İş sağlığı ve güvenliği alanında görev yapmak üzere Bakanlıkça yetkilendirilmiş, iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip mühendis, mimar veya teknik elemanı, şeklindedir.
 
İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelik’te nasıl geçiyor?
İş güvenliği uzmanı: İş sağlığı ve güvenliği alanında görev yapmak üzere Bakanlıkça yetkilendirilmiş, iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip mühendis, mimar veya teknik elemanı, şeklindedir. 
 
Sonuç:
Bir işi yaparken sahip olduğunuz belgenin hangi unvanı taşıdığını bilmiyor ve bunu doğru kullanamıyorsanız yaptığınız işe saygınız yok demektir.
 
İşin doğrusu iş güvenliği uzmanıdır.
 
Şahsi fikrime gelince, uzmanlık kelimesi çok iddialı bir laf.
Uzmanlık bu kadar ucuz ve kolay olmamalı. Ama yapılacak bir şey kalmadı artık. Çünkü Kanunda bu şekilde tanımlanmış.
 
Tıp fakültesini bitirenler Tıpta Uzmanlık Sınavını geçtikten ve 4-6 yıl ihtisas yaptıktan sonra ancak uzman hekim unvanına kavuşabiliyorlar. İş güvenliği uzmanlığında ise, iki yıllık ön lisans programından mezun ol, ardından 15 günlük eğitim ve sınav sonunda al sana iş güvenliği uzmanlığı payesi. Bu durum dünyanın hiçbir ülkesinde yoktur. Ama bizde var, çünkü biz gelişmiş ülkelerin de ilerisindeyiz, onların hayal bile edemediklerini, biz hayata geçirdik bile.
 
Aslına bakacak olursanız, eğer bu iş sadece mühendislere verilmiş bir hak olsaydı bunun adı iş güvenliği mühendisi olmalıydı. Fakat çeşitli meslek gruplarına aynı hak verildiğinden bunun adı iş güvenliği görevlisi olabilirdi. Bu işe benzer bir formülasyonu zamanında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı buldu, adı da çevre görevlisi.
 
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı da zamanında bunun adını iş güvenliği görevlisi deseydi ne olurdu.
 
2010 yılında çıkarılan torba kanunla eklendi, zaten şunun şurasında üç yıl geçmişti. Son çıkarılan İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile bu iş halledilebilirdi ama geçti artık, meslektaşlar da buna alıştı biliyor musunuz? Sen iş yaparsın? Ben iş güvenliği uzmanıyım, ne de fiyakalı bir unvan değil mi? Çoğumuzun da hoşuna gidiyor aslında. Hiç hak etmediğimiz halde bir uzmanlık payesini verenlere teşekkür bile diyoruz. Üstelik de iyi para kazanıyoruz değil mi?
 
Günün birinde radikal bir Bakan gelir nedir kardeşim bu uzmanlık meselesi değiştiriyorum bunun adını, iş güvenliği görevlisi olsun derse hiç de şaşırmayın, dilerim yanılırım.
 
Ama bir gün ben Bakan olursan kesin yaparım, bunu da şimdiden ilan ediyorum. Olamayacağıma göre iş güvenliği uzmanı arkadaşlarım rahat olsunlar, Kanunlar öyle kolay değişmez, bu unvan ölünceye kadar devam eder gider.
 
 
Dr. Adnan AĞIR Ph. D. (10.8.2013)
adnanagir@gmail.com


* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
Günün Diger Manşetleri
Süleyman Soylu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına getirildi! Süleyman Soylu, Çalışma ve Sosyal G.. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda görev devir teslimi yapıldı. Devir tesl..
ÇASGEM Kariyer Uzmanları iftar yemeğinde bir araya geldi! ÇASGEM Kariyer Uzmanları iftar yeme.. ÇASGEM Kariyer Uzmanlarının her yıl geleneksel olarak düzenlediği iftar organiza..
Konya'da İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimleri Devam ediyor! Konya'da İş Sağlığı ve Güvenliği Eğ.. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Uzmanları Ekrem ÇAKMAK, Kübra ÖZTÜRK, Güliz..
0 yorum Güvenlik - 12.06.2015
Üye Bilgi