Bu İçeriği Paylaş
08 Ocak 2014 Çarşamba

Komisyon, sosyal politikalarla ilgili tasarıyı görüşüyor

Nüfus politikaları paketinde, bu tür (doğum izinin uzatılması) teklif ve düşünceleri bütüncül olarak değerlendireceğiz


Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, doğum iznine ilişkin teklif ve düşünceleri, nüfus politikaları paketinde bütüncül olarak değerlendireceklerini belirtti.
 
 
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nın tümü üzerinde görüşmeler tamamlandı.
 
 
Komisyonda dün yaşanan "torba tasarı" tartışması bugün de devam etti. Muhalefet milletvekilleri, çok sayıda ve farklı kanunlarda değişiklik içeren tasarının hazırlanışının, yasa yapma tekniğine aykırı olduğunu savundu.
 
 
CHP Mersin Milletvekili Vahap Seçer, "torba tasarı"nın yasa yapma tekniği açısından bir garabet olduğunu, parlamentonun bu uygulamadan vazgeçmesi gerektiğini söyledi.
 
 
CHP İstanbul Milletvekili Süleyman Çelebi, tasarıdaki maddelerin bir bölümünün ilgili komisyonlarda görüşülmeden Plan ve Bütçe Komisyonu'na getirildiğini belirterek, iktidar partisinin, tasarıları uzmanlık alanlarından kaçırdığını ileri sürdü.
 
 
BDP Hakkari Milletvekili Adil Zozani, tasarının, usule aykırı şekilde bir kanun teklifi ile birleştirildiğini savunarak, söz konusu teklifin tasarıdan çıkarılmasını talep etti.
 
 
AK Parti Isparta Milletvekili Süreyya Sadi Bilgiç, işlemlerin usulsüz yapılmadığını, tasarıların hangi komisyona gönderileceğinin TBMM Başkanlığı'nın inisiyatifinde olduğunu ifade etti.
 
 
CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, iktidar partisinin muhalefeti dinlemediğini, "ben her şeyi bilirim" sendromuna kapıldığını ileri sürdü. Bunun bir göstergesinin de Meclis'te tasarı ya da tekliflerin tali komisyonlarda görüşme oranları olduğunu belirten Atıcı, "2013 yılı Mart ayı itibariyle tali komisyonlara 819 kanun teklifi gönderilmiş ancak bunların 92 tanesi görüşülmüş. Meclis Başkanlığı'na sunulan kanun tasarılarından 1274 tanesi tali komisyona gönderilmiş, yalnızca 11'i bu komisyonlarda görüşülmüş. Tasarı ve teklifler tali komisyonlarda görüşülmüyor" diye konuştu.
 
 
 
 
Doğum izni
 
 
 
 
Tasarının tümü üzerindeki görüşmeler tamamlandıktan sonra maddelere geçildi. Komisyonda, ilk olarak tasarının, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nı ilgilendiren maddelerinin görüşülmesine karar verildi.
 
 
MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay'ın, doğum izinlerinin uzatılmasına ilişkin değişiklik önergesi kabul edilmedi.
 
 
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, nüfus politikaları paketinde, bu tür teklif ve düşünceleri bütüncül olarak değerlendireceklerini ifade etti.
 
Kaynak: AA

 
Bu içerik 369 defa okundu.

* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
Günün Diger Manşetleri
ÇASGEM Kariyer Uzmanları iftar yemeğinde bir araya geldi! ÇASGEM Kariyer Uzmanları iftar yeme.. ÇASGEM Kariyer Uzmanlarının her yıl geleneksel olarak düzenlediği iftar organiza..
Konya'da İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimleri Devam ediyor! Konya'da İş Sağlığı ve Güvenliği Eğ.. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Uzmanları Ekrem ÇAKMAK, Kübra ÖZTÜRK, Güliz..
0 yorum Güvenlik - 12.06.2015
Eskişehir'de fabrika yangını! Eskişehir'de fabrika yangını!.. Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi'nde bir fabrikada çıkan yangın, yaklaşık 10 sa..
0 yorum Güvenlik - 26.05.2015
Üye Bilgi